КЛУБ „МЛАД МЕТАЛУРГ” С РЪКОВОДИТЕЛ ИНЖ. АНГЕЛИНА БОРИСОВА ТАСЕВА
Основната цел е създаване на условия за повишаване потенциала на учениците и на възможностите им за успешно завършване на средното образование чрез допълване, развиване и надграждане на техните знания, умения и компетентности, придобити в рамките на задължителната им подготовка в училище. Очаквани резултати: Подобряване на образователните постижения на учениците по професионална подготовка, повишаване на интереса към избраната професия.
ПУБЛИЧНА ИЗЯВА НА КЛУБ ПО ИНТЕРЕСИ „МЛАД МЕТАЛУРГ” Участниците от Клуб по интереси „Млад металург” имаха публична изява съгласно тематичната програма и графика на клуба. Пред Директора на учебното заведение, пред учители и приятели беше представена кратка презентация за историята на металургията „Металургията не е от вчера”.
В час по завяряване
МЕТЪЛ МУЗИКА И МЕТАЛУРГИЯ
Какво е общото между метъл музиката и металургията ?
С този въпрос се обърна г-жа Зорница Иванова-Маврова към участниците от клуб по интереси „Млад металург” на срещата им с родител- металург. С много любов и вълнение г-жа Маврова разказа за избора на своята професията . Трудно е с думи да се предаде атмосферата, която цареше .От всяка една нейна дума се усещаше увереността и убеждението за правилния избор. Тази увереност се предаде и на учениците и те взеха дейно участие в разговора. По много нетрадиционен начин г-жа Маврова успя да ги убеди, че трябва да учат, за да постигнат сбъдване на мечтите си.
В срещата взе участие и г-жа Емилия Такова , която е работила 16 години като кранистка в ЕСДЦ на фирма „Стомана Индъстри” АД. Г-жа разказа колко е важно да се спазват правилата по техника на безопасност и охрана на труда, за да се избягва трудовия травматизъм на работното място.
Участниците подариха по една картина , изработена от тях.
Проучване по темата Металургията- настояще и бъдеще”
На занятие на клуба беше направено проучване по темата Металургията- настояще и бъдеще” . Адриан Руменов Ценков от Ха клас и Алекс Руменов Ценков от Х а клас представиха изключително интересна информация като разработиха есе и презентация на тема „Метали от Космоса”.
Участниците от клуб по интереси”Млад металург” в няколко занятия имаха за задача да проучат материали и възможности за изработване на нагледни материали за пластичната обработка на металите и да изработят нагледни материали за методите на пластична обработка на металите.
В рамките на занятието учениците изработиха учебно помагало по пластична обработка на металите на хартиен носител, електронно учебно помагало и табло, което представлява дърво , чиито клони са определени методи за пластична обработка на металите. Таблото ще бъде поставено в кабинета то Металургия на черните метали, а учебното помагало ще бъде използвано от учениците в часовете по пластична обработка на металите.
„ТОВА СМЕ НИЕ“ Клуб„МЛАД МЕТАЛУРГ„
Публичната изява на клуб по интереси „Млад металург“ е наречена „Това сме ние“, защото членовете на клуба искаха да ни разкажат и покажа това, което са проучили,научили и създали до сега.
Някой може да си помисли, че металургията е скучно и безинтересно нещо, но не е така. В резултат на своите проучвания участниците в клуба научиха интересни неща .
Адриан Руменов Цанков Х а клас и Алекс Руменов Ценков Х а клас разказаха накратко за тенденциите в развитието на металургията в своята презентация „МЕТАЛИ ОТ КОСМОСА“.
Учениците работиха усърдно върху „Методи за пластична обработка на металите“ и създадоха нагледни материали, които ще се използват в часовете по пластична обработка на металите.
Изработено е табло„Методи за пластична обработка на металите“. Таблото представлява дърво направено от метално фолио . Клоните са от навити метални тръбички. Всеки клон символично показва метод за обработка. Дънерът е стабилен, направен от голям лист фолио и символизира важността на черната металургия . Листата на клоните изработени от лист метално фолио. По клоните като плодове има метални детайли, получени чрез пластична деформация. Всъщност за всеки един детайл от таблото е използван различен метод за пластична обработка.
Таблото ще бъде използвано в часовете по пластична деформация.
Кирил, заедно с Беатрис и Свилена създадоха електронно помагало и книжка – помагало за методите за пластична обработка на металите.Кирил показа помагалото в електронен вариант , а Беатрис показа книжката- помагало.
Леонардо,Радостин,Стоянна,Сашка от Х а клас създадоха албум в електронен и книжен вариан Металургични пещи.
Бяха изработени флаери с интересна информация за металите.
Знаете ли коя е причината за гибелта на антарктическата експедиция на Р.Скот, покорил Южния полюс на 18 януари 1912 г. ?
По обратния път пътешествениците загинали поради липса на топливо. Съдовете с гориво се разпаднали, тъй като белия калай , с който били запоени, не „издържал на студа” и се превърнал на прах. Това, което ставало с калая при силни студове, нарекли „калаена чума”.
Причина за това е превръщането в калая, чиято високотемпературна модификация/ бял калай / има специфичен обем с 25% по- малък от този на нискотемпературната модификация / сив калай/. Обикновено преминаването на белия калай в сив се извършва при ниски температури и тогава мекият пластичен метал се превръща внезапно в сив прах. Сивият калай е много крехък и не може да издържа на напреженията, които възникват в хода на превръщането.
Могат ли металите да помнят и да забравят ?
Металът помни изходната си форма, намирайки се под каквото и да е напрежение. Има метали с пълноценна памет, в които фазите на съхраняване и извличане са независими и съхраняването не е свързано с участието на външни сили.
Получени са сплави, които могат да пазят в своята памет информацията за изходната форма много дълго и да си спомнят за нея, когато бъдат нагрети, така че в нашите възможности и да „опресняваме” паметта на метала в удобни за нас време и място.Такава сплав е нитинолът- първите две срички съотвестват на вървите букви от името на двата метала- Ni и Ti. Нитинолът не ръждясва, той е лек и достатъчно як.
Запомнящите сплави намират много приложения на земята и във въздуха, над водата и под водата.
Интересни са възможностите за използване на тези сплави в медицината – при зарастване на счупени кости, нови методи за лекуване на сколиозата/ изкривяване на гръбначния стълб/, вътрешносъдовата хирургия , създаване на изкуствено сърце и други области от медицината
Артефакти за използване на металите в древността по нашите земи - посещение на музей
Ако за миг се опитаме да си представим нашето ежедневие без металите, лесно ще си дадем сметка за значението им. Без съмнение знанията за добиването и обработката им са сред най-важните открития в историята на човечеството. Именно поради това повече от век изследователите си задават въпроса къде и кога древният човек открива металите, кои са първите метали, как са използвани, каква е ролята на металургията за развитието на древните общества?
Търсейки отговорите на тези въпроси, ученици ,участващи в група по интереси „Млад металург „ при ТПГ „М.Кюри“ Перник посетиха НИМ - София
Разглеждайки уникалните експонати научиха изключително интересни факти за използване на металите в древността по нашите земи.
Началото на металургията на територията на днешните български земи се отнасят към първата половина на V хил. пр. Хр. и се маркира от няколко вида медни находки: украшения (медни и малахитови мъниста), оръдия (шила, длета и плоски брадви), следи от металургична дейност. От този район и от същото време са и първите предмети от злато.
Първите метали от древна Тракия са медта и златото. Днес безспорно е установено, че на територията на древна Тракия още преди средата на V хил. пр. Хр. се развива пълноценна металургия, като обитателите на тези земи добиват и обработват систематично два метала - мед и злато. Обстоятелствата, които благоприятстват развитието на тази най-ранна за Европа металообработка именно тук, могат да се сведат до две по-важни: на Балканите са локализирани множество достъпни и богати медни находища, а повечето реки са златоносни дори в днешно време.